Smile Adsl
Smile Adsl - D-Smart
  .
   
Smile Adsl İletişim
.
  Ana Sayfa  
  Başvuru  
  Kampanyalar  
  Tarifeler  
  Fatura Ödeme Noktaları
  Fatura Sorgulama
  Sıkça Sorulan Sorular
  Yardım
  FORUM
  İletişimD-Smart NET

İnternet Bayiliği

Smile Adsl Kota

E-Posta

» Adsl Nedir?  
» Kota Sorgulama
» Adsl Fatura Hesaplama
» Smile Adsl Reklam Filmleri
» Haberler ve Duyurular
» Bayiler
» Smile Adsl Fatura Ödeme
» Smile Adsl Müşteri Hizmetleri
» Smile TV
» D-SmartNet

SMILE ADSL - D-Smart NET
 Karasal sayısal yayın ile TV yayıncılığında yeni dönem

Haberlere Geri Dön | Arşiv

RTÜK’ün başlattığı girişim ile RTÜK, Telekomünikasyon Kurumu, TRT ve TVYD Üyesi özel yayın kuruluşlarının temsilcileri biraraya geldi. Bu ay sonundan itibaren Ankara ve İstanbul’da toplam 4 vericiden dijital deneme yayınına başlanması için bir yol haritası oluşturdular.

Bir önceki yazımızda, 28 Aralık’ta bir basın toplantısı düzenleyerek altı aylık çalışmalarını özetleyen RTÜK Başkanı Zahid Akman’ı ağırlamıştık. Sayın Akman sunumunda geçmişi özetlemekle kalmadı, yakın geleceğe de ışık tutarak, Radyo e TV’lerden frekans bedeli alınacağını ve Karasal sayısal yayıncılığa geçileceğini açıkladı.

Radyo ve televizyonlardan yıllık frekans kullanım bedeli alınması yasada da öngörülen bir düzenleme olduğu için kimsenin diyecek pek bir şeyi yok. Öte yandan yayıncılık, Türkiye’de içki, sigara ve akaryakıt gibi ciro üzerinden vergilendirilen ender sektörlerden biri. Yani siz risk almışsınız, kamu hizmeti niteliğinde (hep bu söyleniyor) yayın yapmak üzere bir radyo ya da TV kurmuşsunuz, yaratıcılığınızı, paranızı, enerjinizi koymuşsunuz, kar ediyor musun, etmiyor musun bakılmaksızın, elde ettiğiniz gelirin yüzde 10’ununa (yüzde 5’i RTÜK kesintisi, yüzde 5’i eğitime katkı payı diye) el konuyor.

RTÜK yasasının çıktığı 1994’ten bu yana yayıncılar, KDV, Kurumlar Vergisi, SSK kesintisi vs adı altında devlete aktardıkları 500 milyon doların üzerinde paranın yanı sıra, devlete bir o kadar da ciro üzerinden para yatırmışlar. Karşılığında ise ellerinde gecekondu ruhsatı değerinde bir belge bile yok. Yani tam bir “Yaşar ne yaşar ne yaşamaz” durumu. Devlet için yükümlülükleri itibariyle varlar, hakları bakımından yoklar.

Eğer yasal bir zorunluluk olarak frekans kullanım bedeli alınmasına geçilecekse yapılması gereken, bir taraftan da bu haksızlığı ortadan kaldırmak. Bir koyundan birkaç post çıkarmaya çalışmaktan vazgeçip, zaten geçici vergi olarak getirilen 8 yıllık eğitime katkı payı olan yüzde 5’i olduğu gibi kaldırmak ve bütün yetkililerinin çok yüksek olduğuna dair görüş birliği içinde oldukları RTÜK payını da yüzde 2 dolaylarına indirmek olmalı. Frekans kullanım bedeli de yapılacak simülasyonlarla özellikle küçük kanalların ortadan kaybolmasına yol açmayacak bir rakam olarak belirlenmeli. Biz TV yayıncıları olarak bu rakamın 500 bin YTL ila 1 milyon YTL arasında tespit edilmesinin makul olacağını hesaplıyoruz.

Bu para alınmaya başlandığında da, yayıncıların varlığını da hukuki bir zemine oturtacak bir düzenleme yapılmalı. İşte RTÜK Başkanı’nın açıkladığı karasal sayısal yayına geçiş de bunun için iyi bir fırsat olabilir.

Sayısal karasala ortak geçiş Geçen yıl Haberleşme Yüksek Kurulu mevcut frekansların daha etkin ve verimli kullanımını sağlamak amacıyla karasal sayısal yayına geçiş kararı almıştı. Bunun için de özellikle bir frekans karmaşasının yaşandığı Ankara, İstanbul ve İzmir illeri öncelikli bölge olarak belirlenmişti.

Bu noktada ülkemizde pek tanık olmadığımız bir olay yaşanmaya başladı. RTÜK’ün başlattığı girişim ile RTÜK, Telekomünikasyon Kurumu, TRT ve TVYD Üyesi özel yayın kuruluşlarının temsilcileri bir masa etrafında biraraya geldiler. Titiz bir çalışma sonucunda ocak ayı sonlarından itibaren Ankara ve İstanbul’da toplam 4 vericiden dijital deneme yayınına başlanması için bir yol haritası oluşturdular. Bir sorun çıkmazsa iki hafta içinde yapılacak bir törenle bu yayın başlayacak. Gerçi sektör hala Türkiye’nin karasal sayısal yayın konusunda geç kalıp kalmadığını tartışıyor. Bazıları Avrupa’da karasal sayısal yayıncılığın daha yeni başladığına; İtalya, İngiltere gibi bu işte çok hızlı giden ülkelerin bile henüz digital switch off denen tümden analog yayından karasal sayısala geçiş için hedef olarak koyduğu tarihe daha çok zaman olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin zamanında gerekli adımları atmakta olduğuna ve TRT’nin geçen yıl Ankara’da başlattığı deneme niteliğindeki karasal sayısal yayını şimdi de özel yayıncılarla yaygınlaştırarak düzenli bir iş yapıldığına işaret ediyorlar.

5 milyon çanak anten

Bazıları da Türkiye’de bu tür kararların geç alınması ve gerekli düzenlemenin yapılamaması nedeniyle uydudan sayısal yayıncılığın çok yaygınlaştığına, Anadolu’daki yerel kanalların neredeyse 70-75’inin uyduya çıktığına, 17 milyon haneden neredeyse yüzde 30’unun (RTÜK Başkanı Akman: “Ülkemizde yaklaşık 5 milyon çanak anten olduğu ifade edilmektedir”) yayınları uydudan izlediğine işaret ederek, bu insanlara bir de sayısal karasal yayın için set topbox (özel alıcı kutu), anten ve hatta alıcı aldırtmanın kolay olmayacağının altını çiziyorlar.

Ancak karasal sayısal yayıncılık, kaçınılmaz olarak geçilmesi gereken bir format ve bütün AB’de en geç on yıl içinde bir norm haline gelecek. TV alıcıları bile tıpkı siyah beyazdan renkliye geçişte olduğu gibi bu forma dönecek. Bugün nasıl siyah beyaz TV alıcısı bulunamıyorsa ileride de analog TV alıcısı bulunamaz hale gelecek. Bugün, sayısal alıcıların Türkiye’deki üç büyük TV üreticisinin ihracatında çok önemli bir payı var.

Bu nedenle buna direnmek yerine buna geçişi kolaylaştırıp uyum sağlamanın yollarını aramak gerekli. Bu bakımdan bu hamleyi teşvik ettikleri için Devlet Bakanı Sayın Beşir Atalay, RTÜK Başkanı Zahid Akman ve onlarla birlikte bu kararın alınmasında katkısı olan bütün yetkilileri kutlamak ve bu yoldaki adımları desteklemek gerekli. Böylece belki de yamuk yumuk, eklektik bir yayıncılık sisteminden iyi planlamış, her emisyon noktasında tek bir direkten bütün kanalların yayın yapacağı, görüntü kirliliğinin kalkacağı, kanallar arasında oluşturulacak işbirliği sayesinde daha kaliteli ve daha az masraflı bir verici altyapısının kurulabileceği ve böylece seçeneklerin artırılabileceği bir düzenin ortaya çıkması fırsatı doğacak. Bütün bunlar yapılırken de, 15 yıla yakın bir süredir yayında olan kanallara da ruhsatları verilerek, gri bölgede bulunan yayıncılık yasal alana çekilmiş olacak

 
 
Reklamlar
 

 
Smile Adsl Kampanyaları
Adsl 3 ay bedava veya
7 ay limitli fiyatına limitsiz internet...
D-Smart NET Kampanyaları
   
E-Bülten Aboneliği

Smile Adsl(D-Smart NET) Dünyasından kampanya ve servis fırsatlarından herkesten önce haberdar olmak istiyorsanız, Smile Adsl e-bülten kayıt formunu doldurmanız yeterli.

E-Posta:
 
   
REKLAMLAR

 
Diğer tasarımlar : D-Smart | Smile | Turkcell Fatura Sorgulama | D-Smart | DSmart | Firma Rehberi | Adsl Hız testi | Turkcell Kampanyaları |
 
 
 
Ana Sayfa |  Başvuru | Kampanyalar | Tarifeler| Kota| Hakkımızda| Gizlilik Politikası| İletişim
limitsizinternet.com D-Smart bayisidir. © Copyright 2018 Tüm Hakları Saklıdır.