Smile Adsl Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Gelişen Teknoloji > Gelişen Dünya Teknolojisi
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Smile Adsl Kampanyası

Smile

Superonline, WiMAX lisansı bekliyor

 Yanıt Yaz Yanıt YazYazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
admin Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 01-Ekim-03
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
  Alıntı admin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Superonline, WiMAX lisansı bekliyor
    Gönderim Zamanı: 13-Mart-06 Saat 18:42


Superonline, WiMAX lisansı bekliyor
Servis sağlayıcısı Superonline, kablosuz erişim teknolojisi WiMAX’i İstanbul’da denemeye başladı. Ancak, hizmetin son kullanıcıya ulaşması için, önce teknik ve hukuki sorunların aşılması gerekiyor.
Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal, kablosuz erişim standartı WiMAX’in kullanıcılara yönelik bir servise dönüşmesi için, öncelikle Türk Telekom’un elinde tuttuğu 3.5 GHz frekansının operatörlere açılması gerektiğini vurguladı. Kent içinde 3 km yarıçapta kablosuz erişim sağlayan WiMAX için bu frekansın lisanslanarak servis operatörlerine açılması gerekiyor.
TÜRK TELEKOM’UN FREKANSI DEVRETMESİ GEREKİYOR
Halen Türkiye’de WiMAX teknolojisine geçilmesi için öncelikle Türk Telekom’un tekel döneminden elinde kalan 3.5 GHz frekans bandının tüm operatörlere açılması gerekiyor. Devlet şirketi iken Türk Telekom’un elinde bulunan bu frekans bandı, şirket özelleştirilince mahkemelik oldu. NTVMSNBC’ye açıklama yapan Superonline Genel Mürürü Ünsal, Telekomünikasyon İdaresi’nin, bandı, TT’nin elinden alarak ihaleye açmasının umduklarını ifade ederek, bu ihaleye gireceklerini vurguladı.

Söz konusu frekans aralığında operatörler kendilerine bu frekans satın alarak WiMAX hizmeti verebilecek. Muhtemel bir ihaleye diğer operatörler de girebilir.

‘HAZIRLIKLAR TAMAM, LİSANS BEKLİYORUZ’
Superonline, Telekomünikasyon Kurumu’nun verdiği geçici lisansla WiMAX teknolojisini deneme amaçlı olarak işletiyor. Hizmet henüz halka açık hale gelmedi. Ünsal, WiMAX’in bir servise dönüşebilmesi için öncelikle Telekomünikasyon Kurumu’nun lisans vermesi gerektiğini belirterek şöyle dedi: “Telekomünikasyon Kurumu buna lisans vereceği kesin gibi, biz lisansın çıktığı güne hazır olmaya çalışıyoruz, lisans çıkar çıkmaz kullanıcılara yönelik servisleri başlatırız.”

BEŞİKTAŞ, LEVENT, ANKARA VE İZMİR
Halen Superonline’ın biri Levent, biri de Beşiktaş’ta olmak üzere iki WiMAX anteni, 3 km yarıçapında erişim sağlıyor. (Superonline yetkilileri Beşiktaş’taki antenin Üsküdar’ı da kapsadığını söylüyor.) NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal, gelecek aylarda anten sayısını artıracaklarını, İstanbul’a konacak 25 antenin yanında Ankara ve İzmir’e de antenler yerleştirileceğini ifade etti.

Söz konusu WiMAX antenleri GSM şebekelerin vericileri gibi ‘etraflarda görünür’ olmayacak, radyo vericilerine iliştirilebilecek.

WiMAX’e iki türlü erişim sağlanıyor; bireysel kullanıcılar yakınlarındaki verici antene normal internete girer gibi bağlanırken, kurumsal kullanıcılar da tek bir antene bağlanan ağ şebekesinden erişimi paylaşacak. Bu tür kurumsal ağlarda şirketler kendi güvenlik duvarlarını işletebilecek.

INTEL’İN ÜRÜNLERİ BEKLENİYOR
WiMAX’in kullanıcıya yaygınlaşması için, Intel’in dizüstü bilgisayarlara yönelik WiMAX çiplerini piyasaya çıkarması ve bunların dizüstü üreticileri tarafından benimsenip cihazlara entegre edilmesi gerekecek. Intel, tüm mobil ürünlerine WiMAX desteği 2007’de koyacağını açıklamıştı. Lisansların, 2007 gibi verileceği öngörüldüğünde, Türkiye şartlarında WiMAX bu tarihten sonra kullanıcıya ulaşabilecek.

Superonline yetkilileri dünyada 2010 yılına kadar kullanıcı sayısının 23 milyonu aşacağını öngörüyor. İnternet erişiminin henüz 10 milyonu aşmadığı Türkiye’de ise ilk hedef 500 bin kişi.

WİMAX İLE FİYAKALI UYGULAMALAR
Kablosuz erişim WiMAX standartı ile dizüstü bilgisayarlar ve PDA’ler internet telefonuna giriş yapabilecek. Bu şekilde, kullanıcılar dizüstülerinden hareket halinde iken cep telefonu görüşmesi yapabilecek; ‘avuçiçi’ler, VOIP sayesinde cep telefonuna dönüşebilecek. Superonline yetkileri WiMAX’in bu olanağının destekleneceğini vurguluyor.

WiMAX, daha dar kapsama alanı olan WiFi erişim standartının (802.11a, b ve g) bir ileri versiyonu. Bu nedenle 802.16 olarak ifade ediliyor. Kapsama alanı 3 ila 15 km’ye kadar çıkarken, işlemgücü de 15 megabit’e çıkıyor.
Yukarı Dön
sanalci Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 29-Ekim-07
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 61
  Alıntı sanalci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Superonline, WiMAX lisansı bekliyor
    Gönderim Zamanı: 22-Haziran-14 Saat 21:47


Turkcell Superonline 2014 yılında çıkardığı kampanyalar 3 u bir arada ile tv internet ve ses hizmeti veriyor www.superonlineadsl.com
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

Smile Adsl | D-Smart NET | Adsl | D-Smart | Su Borcu Sorgulama TC Kimlik Sorgulama | E-Devlet Giriş | Avon