Smile Adsl Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Bilgisayar Donanım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Smile Adsl Kampanyası

Smile

EKRAN KARTLARI

 Yanıt Yaz Yanıt YazYazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
nefret61 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 03-Ocak-08
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 21
  Alıntı nefret61 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EKRAN KARTLARI
    Gönderim Zamanı: 19-Ocak-08 Saat 21:51


EKRAN KARTLARI

 

1.Sistem açıldıktan sonra üç kere kısa bip sesi veriyor.

Ekran kartını çıkarın ve genişleme yuvasına tam olarak oturduğundan emin olun ve tekrar yerleştirin. Tekrar aynı hatayı alıyorsanız ekran kartının sarı pin'li ayaklarını kuru bir bez veya yumuşak silgi ile silin. Yine çalışmıyorsa başka bir ekran kartı takarak deneyebilirsiniz.

2.Ekran kartımı kendi sürücüsünden tanımlamak istiyorum fakat windows ısrarla kendi sürücüsünü otomatik olarak yüklüyor.

Windows‘un kendi sürücüsünü sistemden kaldırın (Sistemden kaldırma: Mouse ile My Computer üzerine gidin ve mouse'nin sağ tuşuna basarak Proporties'i seçin. Device Manager bölümünden Display Adapters'i mouse'nin sol tuşuna iki kez basarak Display Adapters'te kurulu olan sürücüyü seçerek Remove butonuna basın). ve hemen arkasından standart VGA sürücüsünü kurun. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Windows artık uygun bir sürücü aramayacaktır ve siz de böylece üreticinin vermiş olduğu sürücüyü yükleyerek ekran kartınızı doğru olarak tanımlayabilirsiniz.

3. Ekran Kartı Sürücüsünü Nasıl Tanıtacağımı Bilmiyorum

Windows'un masaüstünde boş bir alanında mouse'un sağ tuşuna basarak özelliklere (Properties) girin. Settings\ Advanced\Adapter seçeneğindeki Change butonuna basın. Gelen menüden next butonuna basarak bir sonraki menüye geçin. Bir sonraki menüde size, iki ayrı seçenek sunulacaktır. Birincisisinde, windows uygun sürücüyü kendisi bulacak, ikincisinde ise, siz kendiniz tanıtacaksınız. İkinci seçeneği seçerek Have Disk seçeneğini seçin. Gelen menüden Browse butonuna basarak, CD veya diskete ulaşarak burada bulunan windows ekran kartı adaptörünü seçin ve OK butonuna basarak kurun.  Kurduktan sonra bilgisayarınızı restart (Yeniden açıp kapayın) edin.

4. Ekran Kartınızı Çöpe atmadan Önce

Düşük görüntü kalitesi yüzünden ekran kartınızdan memnun değilseniz, problemin yanlış ayarlardan veya yüksek çözünürlük desteklemeyen monitörden kaynaklanabilir. Böyle bir durumda monitörünüzü değiştirin.

5. Ekran çözünürlüğünde 640x480 256 renk seçeneğinden başka seçenek göremiyorum

Ekran kartınız doğru tanıtılmamış: Masaüstünde sağ tıklayarak özelliklere girin. Settings (Ayarlar)'i seçin.  Burada yer alan Advanced butonunu seçin.  Gelen menüden Adapter  alt menüsünü seçin.  Change butonuna bastıktan sonra 3 ncü maddede belirtilen komut dizesini teker teker uygulayarak Adapterünüzü tanıtın.

6. Windows açıldığında Ekranda Dikey ve Yatay çizgiler oluşuyor, hiçbirşey okunmuyor ve görülemiyor

Ekran kartınızın ayarlarında maksimum tarama değeri (refresh rate) yüksek bir değerde seçilmiş: Bilgisayarınızı güvenli kipte açın. (Güvenli kipte açma: Bilgisayarı yeniden başlatın ve F8'e basın ve gelen seçeneklerden 3'üncüsü olan Safe Mode'u seçin) Ekran kartınızın Görüntü seçeneklerinden Adapter'e girin ve 60 Hz'i seçin bilgisayarınızı yeniden başlatın, Eğer 60 Hz yetmiyorsa monitörünüzün kitapçığında yazan refresh rate'e kadar bir değer girebilirsiniz. Normali 75 Hz'dir ve görüntüde titreme yapmaz.

 

 

 

 

 

 

7. Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Video kartlarının tümü ortak birkaç bileşen içerir. Video kartı video belleği içerir. CPU video görüntüsünü bu video belleğine yerleştirir. Video kartı üzerindeki video çipi, sayısal bir görüntü sinyali oluşturur. Bu sayısal sinyal daha sonra kart üzerindeki DAC (Digital-to-Analog Converter) adlı başka bir çhip tarafından dönüştürülür ve ortaya çıkan sinyal kart üzerindeki bağlantı noktasından monitörünüze gider.

Eksiden görüntü kartlarında CPU'nun resim oluşturma işleminin tamamını yapması gerekirdi, ancak günümüzde görüntü kartları görüntü işlemini önemli ölçüde hızlandıran, hızlandırıcı (accelerator veya bit-blitter) adlı özel devreler içerir. Bunlar görüntüyü kendileri işledikleri için CPU 'yu yormazlar.

 

8. AGP Ne demektir?

AGP (Accelerated Graphics Processing) video görüntülerinin hızlandırılması için İntel şirketi tarafından üretilen bir Veri Yoludur. Bazı yayın organlarında bu karta Advanced Graphics Processing 'de denilmektedir.

Bu Veri Yolu ;

·         Veri transferi açısından PCI'a oranla dört kat daha hızlıdır. Bu veri yoluna sahip anakart üzerindeki CPU'lar video görüntülerini video kartlarına oldukça hızlı iletirler.

·         Bir video kartının kendi video belleğine biraz sistem belleği eklemesini sağlar.

AGP, hıza ek olarak bir CPU'nun sıradan eski sistem belleğine bir bitmap görüntü yerleştirmesine ve daha sonra bunu doğrudan kullanarak bu bitmap görüntüyü video kartı için görüntülemesine de olanak verir.

AGP Veri Yolu yuvası anakart üzerinde diğer veri yollarından kolayca ayırt edilebilir renkte (daha koyu kahve) yapılmıştır. Bu yuva üzerinde sadece AGP Ekran Kartı veya Video kartı çalıştırılmalıdır.

             
      n€fr€T
Yukarı Dön
sanalci Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 29-Ekim-07
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 61
  Alıntı sanalci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EKRAN KARTLARI
    Gönderim Zamanı: 19-Ocak-08 Saat 21:57


eline saglik güzel yazdin nefret sagol
Yukarı Dön
nefret61 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 03-Ocak-08
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 21
  Alıntı nefret61 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EKRAN KARTLARI
    Gönderim Zamanı: 19-Ocak-08 Saat 21:59


SENDE SAĞOL. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ARTAR

             
      n€fr€T
Yukarı Dön
sanalci Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 29-Ekim-07
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 61
  Alıntı sanalci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EKRAN KARTLARI
    Gönderim Zamanı: 19-Ocak-08 Saat 22:03


kesinlikle haklısın
Yukarı Dön
Murat_Can Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27-Ocak-11
Konum: Trabzon
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 11
  Alıntı Murat_Can Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EKRAN KARTLARI
    Gönderim Zamanı: 27-Ocak-11 Saat 01:54


Hemşerim Güzel ve Yararlı Konu Tebrikler
JunioR Hacker :)
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

Smile Adsl | D-Smart NET | Adsl | D-Smart | Su Borcu Sorgulama TC Kimlik Sorgulama | E-Devlet Giriş | Avon